Honlap testreszabása




készítette a honlap.hu

Zöldágacska tehetségműhely


Tehetségműhely vezető: Molnár Imréné – intézményvezető - mesterpedagógus

A foglalkozások helye: Mackó – Kuckó Óvoda és Bölcsőde: - Természetbúvár szoba - veteményes kert - fűszerkert - Szigetköz Natúrpark és a Pannontáj Natúrpark területe.
Óvodánk nevelőtestülete a 2020-2021-es nevelési évben harmadik alkalommal nyerte el a Zöld Óvoda címet.
A „Zöld Óvoda” cím elnyerése után a feladatokat, természetvédelmi tevékenységeket összehangoltan, a gyerekek életkori sajátosságait figyelembe véve tervezzük. A természetismereti tehetségműhelyünk feladatait a munkacsoportban leírt feladatok határozzák meg, erre épülnek.
 A témák kéthetente újulnak meg, melyek rugalmasan igazodnak a programokhoz, a gyerekek érdeklődéséhez.
Tehetséggondozó műhelymunkánkba olyan 5 - 6 éves gyermekek vehetnek részt, akiknél látható, átlagot meghaladó speciális képesség, egyéni önkifejezés, stílus. Fogékonyak az újra, a már ismert elsajátított módszereken kívül szívesen próbálkoznak új technikákkal, anyagokkal. A feladatok iránt elkötelezettek, kitartóak, türelmesek, siker orientáltak. Szociális kapcsolataik fejlettek, képesek együttműködni társaikkal, felnőttekkel. Biztosítani tudjuk azon gyermekek részvételét is a tehetséggondozásban, ahol a családi háttér miatt erre nem kerülne sor.
Akik nehezen tudnak koncentrálni a feladatokra, kitartásuk nem megfelelő, ugyanakkor a fokozott kreativitás, a meglepő ötletek, a „szokásostól” eltérő gondolkodás és feladatmegoldás jellemzi őket.
A foglalkozások céljai és feladatai:
- A gyermekek érdeklődésének fenntartása, nyitottságuk, érzékenységük fokozása a természeti környezet, az élővilág iránt.
- Motiváltságuk erősítése a környezetvédelem, a természet megóvása iránt.
- Ismereteik bővítése, gazdagítása tevékenykedés, cselekvés közben.
- Kísérletező kedv, kutató szemlélet fokozása.
- Megalapozni a környezettudatos magatartásukat, felelősségvállalás alakítása az állatok, növények életfeltételeinek megteremtéséért, a környezetünk értékeinek megőrzéséért.
- Kapcsolattartás, együttműködés, összedolgozás és más szociális képességek alakítása a játékos kísérletek, vizsgálódások, és a közös megfigyelések során.
- Nyitottság fejlesztése a környezetünkben élő tapasztalt, környezet iránt elhivatott szakemberek tapasztalatai, ismeretei iránt.
- Képesek legyenek önálló gondolkodásra.
- Vitás kérdéseket, problémákat tudjanak hatékonyan megoldani.
- Váljon értékké képzelő erejük, a szabálytartó képességük, a helyzet felismerési és döntési képességük.

A tehetségműhelybe járó gyerekek profitálhatnak Mesterprogramomba betervezett és megvalósított témáiból, részt vehetnek különböző pályázatokon, kirándulásokon.

 

Kézműves műhely

A tehetségműhelybe minden évben 8- 10 fő kiemelkedő képességű, nagycsoportos korú gyermeket foglalkoztatunk, akiket előzetes felmérés és egyeztetés alapján választunk ki. A kézműves tehetségműhely foglalkozásaira olyan 5-6 éves korú gyerekek járnak, akik szívesen rajzolnak, szeretnek különféle vizuális technikákat kipróbálni, valamint örömmel engednek teret képzelőerejük, kreativitásuk, alkotásvágyuk szárnyalásának. A kis létszám lehetővé teszi az egyéni segítségnyújtást, a közvetlen, személyes kapcsolatteremtést, az elmélyült, zavartalan alkotás lehetőségét a tevékenység során. Változatos technikákat próbáltunk ki, amelyekből igazán különleges alkotások születtek. Sikerélményként az elkészült műveket kirakjuk óvodánk bejáratához, ezzel is hangsúlyozva az elkészült művek szépségét. Célunk, hogy a foglalkozásokon szívesen kézműveskedjenek a gyerekek. Mindenféle anyagból tudjanak valamit alkotni, létrehozni, legyen sikerélményük, s ezáltal az új- illetve csuklómozgásuk, figyelmük, kreativitásuk, ízlésviláguk is fejlődik. Örömmel végezzék el a feladatokat, a feladatok iránt elkötelezettek, kitartóak, türelmesek, sikerorientáltak legyenek. Szociális kapcsolataik fejlettek legyenek, szívesen, örömmel működjenek együtt társaikkal, a felnőttekkel. 

A közös munka mindig nagy örömöt, izgalmat jelent a gyerekek számára. Fontos, hogy tudjanak egymásra figyelni, egymás mellett dolgozni és a végén örülni a közös alkotásnak. 

 

Fürge lábak

Néptánc az óvodában

Az óvodánkban több tehetségműhely is működik, amelyek között a néptánc is szerepel. Heti 1 alkalommal foglalkozunk a gyerekekkel, amelyek során énekes körjátékokat játsszunk velük, dalokat tanulunk, legutóbb pedig a szigetközi polgári táncokat sajátíthatták el. Az óvodások megismerkedhetnek a néptánc kezdő periódusával, például a csárdás lépéssel, rugózással, forgással, ezáltal fejlődik mozgáskoordinációjuk, t.éri tájékozódó képességük. Tudásukat megmutathatják különböző eseményeken, az idősek napi műsoron, évzárón, vagy a ballagáson. A hagyománynak megfelelően a fiúk fehér inget, fekete nadrágot, a lányok bordó népviseletet viselnek, a hajukat pedig szalaggal díszítjük